Gear list vícedenní trek 2019

3600 g
Gear list jsem sestavila pro svůj červnový trek v rakouských Alpách, trvající necelých pět dní (čtyři noci). Kdo jede na delší čas, bude určitě potřebovat přibalit si nabíječku na telefon, případně solární panel. Já jsem nakonec z pětidenního výletu udělala třítýdenní.

HMOTNOST BATOHU

3600g

HMOTNOST VYBAVENÍ NA SOBĚ

1430 g

(trekové hůlky, triko, kalhoty, boty, návleky, podprsenka, kalhotky, ponožky)

SPECIFIKA TOHOTO GEAR LISTU

Tenhle gear list je určen zejména na letní treky v délce dvou a více dní při teplotách nad nulou. Nejnižší doporučenou denní teplotu odhaduji kolem 10°C, přičemž počítám s tím, že přes den je člověk na pochodu, takže se zahřeje. Nejnižší doporučená noční teplota je 2°C, která je daná komfortem mého třísezónního spacáku. Chystáte-li se do vyšších teplot, můžete odlehčit zejména letním spacákem nebo si vzít méně oblečení.  
 
  Gear list počítá se spaním venku i s vařením. Při jeho sestavování jsem se snažila dosáhnout co možná nejnižší hmotnosti při zachování relativně vysokého komfortu. „Vysoký komfort“ je samozřejmě velmi subjektivní hodnota, tedy někomu bude namísto přístřešku vyhovovat spíše stan, někomu nebude stačit tenký rychleschnoucí ručník jako šátek na hlavu, ale spíše si sbalí klobouk, někdo se zase neobejde bez repelentu nebo opalovacího krému. Také lze předpokládat, že ne každému bude vyhovovat DIY vařič na tekutý líh, vyrobený z plechovky, a leckdo dá přednost třeba plynovému vařiči. Naopak v teplých letních dnech leckomu postačí namísto karimatky obyčejná lehoučká alumatka  nebo vyrazí za dobré předpovědi počasí, a nechá doma bivakovací vak. Je tedy stále prostor pro odlehčení, nebylo ale mým cílem dosahovat hmotnostního rekordu, ale spíše nastínit nějakou lehčí střední cestu. 

Gear list jsem sestavila pro svůj červnový trek v rakouských Alpách, trvající necelých pět dní (čtyři noci). Kdo jede na delší čas, bude určitě potřebovat přibalit si nabíječku na telefon, případně solární panel. Za velmi deštivého počasí se budou hodit nepromokavé kalhoty, do chladného počasí přijdou vhod rukavice z merino vlny nebo péřová bunda

NOVINKY V GEAR LISTU

1) Nejlehčí spacák na trhu (samozřejmě i vzhledem ke komfortu) Cumulus X-Lite 300 má tak vynikající loft, že se po vybalení doslova nafoukne. Tahle vlastnost mě natolik fascinuje, že mu říkám „nafukovací spacák“. 

2) Batoh Gossamer Gear Kumo 36, který má vynikající poměr hmotnost/výkon. Kdo potřebuje zvýšit odolnost a komfort, poohlédne se třeba po batohu GG Gorilla 40, který se mi výborně osvědčil během přechodu Kavkazu a dosud je mým nejoblíbenějším trekovým batohem.

3) Čelovka Petzl BINDI, která má při svých 35 g výkon až 200 lumen.

4) Sáček na hygienické potřeby Gossamer Gear Cuben Q-Storage Sack, který váží neskutečných 9 g, ale stojí docela dost peněz, takže je spíš věcí pro nadšence, a většina uživatelů dá nejspíš přednost jinému sáčku.

5) Nejlehčí stanové kolíky na trhu, plastové kolíky Swiss piranha, které můžete vzít na palubu letadla. Hodí se ale spíše než do kamenitého podloží do travnatého terénu – čím více kořínků. tím pevněji drží.

6) Velký stanový kolík MSR Blizzard Tent Stake, který je určen především na sníh a do písku, ale lze jej používat i jako toaletní lopatku na vyhloubení jamky. 

7) Rychleschnoucí ručník  Sea to Summit AIRlite towel, který používám taky jako šátek na hlavu. Barevný šátek může být pro leckoho příliš extravagantní, a tak jistě tohle řešení není pro každého. Na druhou stranu i bez ručníku se dá dobře obejít, na svých dálkových trecích jsem obvykle s sebou žádný nebrala a utírala jsem se do trika nebo košile. 

8) Nejlehčí nafukovací karimatka na trhu ThermaRest UberLite je dokonce lehčí, než standardní pěnové/skládací karimatky, a značně skladnější. Obvykle upřednostňuji skládací karimatku, protože často bivakuju v lecjakém roští a považuji se za experta v propichování nafukovacích věcí, ale na krátkém treku, zvláště po značených trasách, je pravděpodobnost propíchnutí výrazně nižší. V případě deště, kdy spím pod pončo/přístřeškem, si ji vkládám do bivakovacího vaku, za nocí pod širákem ji podložím pončo/přístřeškem. Můžete samozřejmě použít např. také tyvek nebo polycryo

9) Nepromokavá bunda Montbell Storm Cruiser je nejlehčí třívrstvá gore-texová bunda na trhu. Lehčí varianta je např. petrexová bunda Montane Minimus Jacket, kterou jsem používala dříve, ale tentokrát jsem se chtěla poohlédnout po něčem odolnějším a techničtějšího střihu. Storm Cruiser je bunda bez limitů, včetně odvětrávání v podpaží, vysoko umístěných kapes, aby byly použitelné i s bederním popruhem, a s kapucí kompatabilní s helmou. Parametry vodního sloupce a paropropustnost jsou na naprosto špičkové úrovni.

10) Nejlehčí větrovka na trhu Montbell EX Light Wind, je možná v kombinaci s nepromokavou (a samozřejmě také větruodolnou) bundou nadstandard dalších 43 gramů, ale líbí se mi na ní, že je sbalitelná do kapsy, a tak ji můžu mít pořád po ruce. V kombinaci s lehoučkou mikinou  Montane Allez Micro Pull-on je vzhledem k tepelnému komfortu pořád lehčí, než ostatní teplejší mikiny, a přitom díky dvěma vrstvám lépe napomůže termoregulaci těla. Navíc si tu luxusní nepromokavou bundu Storm Cruiser můžu šetřit do deště, a tak mi vydrží déle.

11) Voděodolné ponožky Bridgedale Storm Sock se hodí zejména v kombinaci s běžeckými botami bez membrány do deště nebo silného větru. Navlékám si je na merino ponožky, aby ještě lépe odváděly pot. 

12) Ešus Keith Mug je hrnec o objemu 900 ml. Základní ešus bez nějakých extra vychytávek, za to úžasně lehký. 



TESTOVÁNÍ GEAR LISTU

Ačkoli jsem původně zamýšlela vyrazit na pět dní, přeci jen mi to nakonec přišlo málo. A tak jsem si řekla, že dám tomuhle gear listu pořádně zabrat, a šla jsem 19 dní z Vídně do Vysokých Taur. Počasí v Alpách bylo velkou část času nepříznivé, několikadenní deště a časté bouřky byly standard. Denní teplota na hřebenech často klesala pod doporučovaných 10°C, a přesto mi zima nebyla. Za chůze se zahřeju, takže triko s dlouhým rukávem a legíny jsem přes den nosila v batohu, aby mi zbytečně nenavlhly potem a zůstaly suché na večer do spacáku. Nepromokavá bunda se osvědčila naprosto skvěle. Má parádní střih a odvětrávání podpaží, vysoký vodní sloupec a je výborně prodyšná. O něco méně mě potěšila nafukovací karimatka vzhledem k tomu, že jsem zvyklá často bivakovat z kopce nebo v křoví, protože klouzala. Klouzání se dalo předejít tím, že jsem ji i se spacákem vložila do bivakovacího vaku, ale za teplejších nocí jsem tohle nepraktikovala, protože by mi bylo moc horko. Když člověk chodí spát za tmy nebo nespí na rovném travnatém plácku či ve stanu, je taky potřeba dávat si pozor na případné propíchnutí. Určitě bych vždycky doporučila podložit ji nějakou plachtou (já používala buď pončo nebo bivakovací vak). Píchla jsem o trn, kterého jsem si nevšimla. Naštěstí součástí balení karimatky je taky lepicí sada. Je úžasně sbalitelná a lehká, takže kdo nespí tak na punk, ten si ji asi oblíbí. Hodně se mi osvědčily membránové voděodolné ponožky, pod kterými jsem nosila slabé ponožky z merina, aby se lépe dostával pot od nohou. 

CO NENÍ SOUČÁSTÍ GEAR LISTU

Do gear listu obecně se nezapočítává hmotnost vody, jídla a paliva, protože tyto hodnoty jsou proměnlivé. Započítána není ani hmotnost foto a video vybavení, protože to není obecně věc na treky a nároky uživatelů se rapidně liší. Většina lidí nefilmuje ani profesionálně nefotí, a k pořízení fotek na památku jim stačí mobilní telefon, případně kompaktní fotoaparát.