Přednášky

Cestovatelské přednášky pořádám pro školy, pro firmy i pro veřejnost (kina, divadla, knihovny…). Uvidíte a uslyšíte, co na internetu ani v průvodcích nenajdete. Kombinace humoru, informací, příběhů a inspirace multimediální formou.  Všechny níže uvedené termíny jsou otevřeny veřejnosti. 
V roce 2024 se přednášky nekonají (Viktorka je na cestách). Pokud chcete info o dalších termínech, přihlaste se k odběru newsletteru (cca 2 x ročně).

Karpatský oblouk: Pěšky do banátu

GRUZIE A ÁZERBÁJDŽÁN: PĚŠKY OD MOŘE K MOŘI

ARMÉNIE: PĚŠKY S TOULAVÝM PSEM

ISLAND: STOPEM, NA KONI A PĚŠKY

ALBÁNIE: ZEMĚ PLNÁ PŘÍBĚHŮ

DÁLKOVÉ TREKY: NEJLEPŠÍ PŘÍBĚHY Z HOR

Jak si nalehko sbalit na trek

Karpatský oblouk: Pěšky do banátu

Pěšky přes Slovensko, Polsko, Ukrajinu a Rumunsko po hřebenech Karpat s cílem v Banátu – to byla Viktorčina tři a půl měsíční cesta plná dobrodružství. V horách se setkávala s místními lidmi i s medvědy, potýkala se s útoky pasteveckých psů a nepřízní počasí, procházela známými místy i těžko prostupnou divočinou. Karpatský oblouk přešla podruhé po šesti letech, aby porovnala, jak se za tu dobu Karpaty změnily, jak ji posunuly zkušenosti z ostatních dálkových treků, a aby o cestě znovu natočila film, o který při první cestě přišla, když byla v Rumunsku okradena. Na zádech si tentokrát nesla outdoorové vybavení o hmotnosti 5 kg.

přejdi na všechny anotace

GRUZIE A ÁZERBÁJDŽÁN: PĚŠKY OD MOŘE K MOŘI

Viktorčin přechod Kavkazu od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbájdžánu byl součástísedmiměsíční cesty.Viktorka spala pod širákem, pod plachtou nebo u místních. A tak nahlédla do života lidí různorodých kavkazských etnik, potkala spoustu divokých zvířat, a musela se vyrovnávat s letními bouřemi i podzimním sněhem. Cestou dobrovolničila na polích v rumunském Banátu, v gruzínské Tušetii značila turistické trasy a pracovala na archeologických vykopávkách, a když ji ázerbájdžánské úřady vyhostily ze země, vydala  se dobrovolničit do uprchlických táborů v Srbsku. Přijďte si poslechnout o velkém dobrodružství, humorných i napínavých příhodách, které mohou na takové cestě potkat i vás.

přejdi na všechny anotace

ARMÉNIE: PĚŠKY S TOULAVÝM PSEM

Viktorka se toulala stopem a pěšky Gruzií, pak pěšky pokračovala přes arménské hory a Národní park Dilijan, kde se skamarádila s potulnou fenkou Charlotte. Cestou přes třítisícové sopky poznávaly život pastevců, ve vinařské oblasti pracovaly na vinohradu, a jak postupovaly na jih, začalo přituhovat. Vojenský konflikt s Ázerbájdžánem nakonec zcela změnil jejich plány. Tahle cesta byla zkrátka od začátku do konce směsicí průšvihů, nádhery a dobrodružství.

přejdi na všechny anotace

ISLAND: STOPEM, NA KONI A PĚŠKY

Na Island můžete přijet jako turista, pokochat se místními vodopády, termálními prameny a sopkami, vrátit se domů a říct, že jste viděli všechno, o čem jste si předtím přečetli na internetu. Nebo tam můžete připlout na půl roku na blind, žít a pracovat s místními farmáři a objevit skryté krásy i hořkosti Islandu, o nichž se jinde nedozvíte. Co byste si vybrali vy?

přejdi na všechny anotace

ALBÁNIE: ZEMĚ PLNÁ PŘÍBĚHŮ

Viktorka se vydala na dvou a půl měsíční cestu po západním Balkánu. Po celou dobu se nedělo nic zvláštního, dokud nepřekročila albánskou hranici. Jako by v ten moment vešla do říše divů, začal se odehrávat jeden příběh za druhým. Během šesti týdnů objela celou zemi dokola částečně stopem, částečně přešla pěšky. Na pozadí fantastické horské krajiny se potýkala s nepřízní počasí, s pasteveckými psy i místní pohostinností, která leckdy přesáhla míru snesitelnosti. Byla hostem v mnoha domácnostech, stopla si osla, spala v jeskyni, potkala spoustu medvědích stop i ochutnala místní kuchyni… a aby ji neunesla mafie, unesl ji jeden z řidičů, které si stopla. Zemí, kde se dodnes udržuje zvykové právo, jehož součástí je krevní msta a urputná pohostinnost, velící nenechat poutníka přes noc venku, se navzdory všem drobným nepříjemnostem nechala okouzlit natolik, že by tam nejradši zůstala dodnes. 

přejdi na všechny anotace

DÁLKOVÉ TREKY: NEJLEPŠÍ PŘÍBĚHY Z HOR

Dva roky pěšího putování divokými horami od Zlína až po Baku, nalehko, nízkonákladově a sólo. Viktorka povypráví nejlepší příběhy z hor, které se jí přihodily na dálkových trecích přes Karpaty, Balkán a Kavkaz..

– o životě pastevců a útocích pasteveckých psů

– jak ji Turci chtěli provdat

– jak probíhal výslech, když ji zadrželi ázerbájdžánští pohraničníci

– o gruzínském dobrodružství s íránským motorkářem bez motorky

– jak na Ukrajině vyhrála turnaj ve střelbě brokovnicí a prohrála řecko-římské zápasy

A další napínavé i humorné historky, které v horách MŮŽOU POTKAT I VÁS.

přejdi na všechny anotace

Jak si nalehko sbalit na trek

Ať už vyrážíte na pouť, dálkový trek či prodloužený víkend v horách, nejspíš oceníte lehký batoh, pod kterým nebudete funět jako byste lezli na osmitisícovku. Viktorka se vydává na půlroční cesty s batohem základní váhy kolem 5 kg a sedm let testuje ultralehké vybavení pro obchod Pod 7 kilo. V přednášce se podělí o své zásady, praktické tipy i vlastní chyby a dozvíte se například:– Proč si balit nalehko a proč to s nízkou hmotností nepřehánět– Jaké jsou při balení nejčastější chybyJak na to, aby vám nic nechybělo – Do čeho se vyplatí investovat a co si naopak můžete vyrobit sami– Jaké užitečné vychytávky najdete na trhu a co je lepší s sebou netahat – Jak si poradit se zásobami jídla a vody

přejdi na všechny anotace