Testování: Špičkové trekové boty (nejen) pro vagabundy

Za svůj život jsem pohorek prochodila spoustu, s žádnými jsem ale nebyla dlouhodobě spokojená. Možná jste na tom podobně. Nepromokavé membránovky po měsíci intenzívního nošení promokly raz dva a pak extrémně dlouho vysychaly, jiné se brzy začaly trhat nebo na náledí či mokrých kamenech klouzaly víc, než jakékoli jiné, jejichž výrobce se extrémní přilnavostí podešve nechlubil. V létě se zase noha v pohorách zapařila, darmo si sugerovat, že přeci tenhle výrobce používá tu nejlepší a nejprodyšnější membránu na světě. Tak jsem si jednoho dne řekla, že z toho koloběhu zkoušení, která membrána je v botách nejlepší, vyskočím, a požádala jsem českou firmu Prabos, zda by mi ušili boty z kvalitní kůže, a bez membrány.

Boty Prabos Vagabund Ankle jsem testovala od jara do podzimu na Islandu.

V těchto botách jsem přešla pěšky Kavkaz od Černého moře ke Kaspickému a na celkem sedmiměsíční cestě obstály lépe, než kterékoli jiné. V dobrých kožených botách lze totiž bez problému projít suchou nohou třeba potokem a s dobrou ponožkou z merino vlny se mi nohy nepařily ani ve čtyřicetistupňových vedrech. A tak jsem došla k závěru, že membrána je v trekových botách z kvalitní usně zbytečná. Firma Prabos mezitím začala šít celokožené bezmembránovky sériově (modelová řada Zelená Zóna), z nichž jsem si na svou půlroční cestu na Island vybrala boty Vagabund Ankle. Vagabundy byly vyvinuty jako odolné boty do extrémních podmínek a pro extrémní situace. Mrkněte sami.

Kvalitní kožené boty jsou dostatečně voděodolné i bez membrány. A když už promoknou, vyschnou rychle.

Odolný svršek boty a netradiční vázání

Boty se vyrábí ve třech barvách (černá, hnědá, béžová) a ve třech typech (vysoké, kotníkové, nízké). Jsou ušity z kvalitní nubukové usně s minimem švů, a celokožený je i jazyk. Netradičně je řešeno šněrování – poutka, jimiž se provlékají tkaničky, jsou vyrobena z pevné textilie. Je to hezký designový prvek, který je zároveň funkční. Právě tahle poutka se mi zdála nejméně odolným prvkem bot, ale po půl roce téměř každodenního nošení nejeví znatelné známky opotřebování. Drobnou škodou je, že jsou tyto vynikající boty dodávány s nekvalitními tkaničkami – po pár měsících se zpřetrhaly, a musela jsem je vyměnit.

Poutka, jimiž se provlékají tkaničky, jsou vyrobena z pevné textilie, jazyk je celokožený a špička boty chráněná další vrstvou usně s PU úpravou.

Špičku i patu chrání proti vlhkosti a okopu kůže s pryžovou povrchovou úpravou, na patě je navíc pevná pryžová ochrana, takže se člověk nemusí bát, že si boty zničí „líným“ vyzouváním o druhou botu. Na zadní části boty je také na tři prsty široké poutko, usnadňující nazouvání nebo použitelné k přichycení bot např. na batoh během brodění nebo na karabinu při slaňování. Podšívka je vyrobena z pevné oděruvzdorné textilie, a i po půl roce vypadá doslova jako nová.

Ochrana paty z odolné pryže ochrání boty jak při sestupu skalnatým terénem, tak i při nešetrném vyzouvání.

Na povrchu bot se časem vytvořily v místech ohybu jemné „vrásky“, což je nejspíš přirozený důsledek minima švů. Díky tomu jsou ale zároveň boty odolnější vůči vodě, a jemné vrásky při odpovídající péči nevidím jako problém. Čím déle Vagabundy nosím, tím se mi zdají pohodlnější, protože bota se přizpůsobila tvaru nohy.

Návleky proti sněhu jsem připevnila háčky za tkaničku. Svůj účel to splnilo, ale příště bych v takovém případě tkaničku vyvlékla ze středového poutka, aby se tlak na poutkách rozprostřel rovnoměrně.

Nadupaná podešev

Podešev je vyrobena ze speciální pryžové směsi, kterou vyrobili odborníci z Prabosu, a sériově z ní podešve pro Prabos vyrábí Vibram. Může se chlubit hned několika výjimečnostmi:

1) Samočistící efekt – znáte to, když se vám v blátivém terénu po dešti nalepí na podešve kilo bláta a nejde dolů, nohy těžknou, a bláto se lepí na bláto. Tyhle podešve disponují tzv. samočistícím efektem – dříve, než bláto ztěžkne, odlepí se samo. Tahle „zázračná“ vlastnost na mě působila mírně nedůvěryhodně, proto jsem si vzala Vagabundy místo gumáků na práci na poli zmáčeném deštěm. Chodila jsem po poli několik hodin, a samočistící efekt se potvrdil – bláto se odlepovalo od podešví dříve, než boty stačily nepříjemně ztěžknout. Během dalšího nošení jsem ale vypozorovala, že bláto se odlepuje hůře, je-li z velmi jemného materiálu (třeba mazlavé bláto kolem termálních pramenů).

2) Odolnost proti skluzu – vystoupila jsem z lodi na břeh posetý mokrými kluzkými balvany a přešla přes ně na pevnou půdu, sic opatrně, ale bez větších potíží. Když jsem se otočila, pasažéři, snažící se nalodit, padali na balvanech jako švestky nebo lezli po čtyřech. Tak jsem si potvrdila svůj dojem z četných brodů, že moje boty opravdu vynikají výbornou přilnavostí. Přilnavost je citelně menší na náledí, pravděpodobně z důvodu ztvrdnutí pryže při nízkých teplotách, ale přesto nemůžu říct, že by boty na ledu extrémně klouzaly.

3) Odolnost proti propíchnutí – v podešvi je 5 mm tlustá vrstva kevlaru, která zabrání propíchnutí (nosnost až 140kg). To se hodí zejména při práci na stavbě nebo v terénu, kde na zemi leží střepy či hřebíky. Myslím ale, že na treku oceníme spíš lehčí boty, než boty s tak extrémní ochranou, proto jsem se výrobce zeptala, kolik gramů by se na jedné botě dalo ušetřit, pokud by se kevlar nahradil nějakým tradičním materiálem. Jedna moje bota váží 535 g, a bez kevlaru by to bylo asi 485 g.

Podešev je samočisticí, přilnavá a vyztužená kevlarovou vložkou proti propíchnutí.

Vagabund Ankle v jednom odstavci

Skvěle padnoucí a pohodlné trekové boty, které by se snad vyjma třeskutých mrazů daly označit za celoroční. Firma Prabos je vyrábí v rámci modelové řady Zelená Zóna bez membrány, díky čemuž si udržují výhody kožených bot, jako je např. prodyšnost a rychlé usychání, aniž by za membránovkami výrazně pokulhávaly v nepromokavosti. Kvalita provedení je perfektní, stejně tak materiály, z nichž jsou Vagabundy vyrobeny, vynikají výbornou odolností. Možná by se odolnost dala označit za extrémní a trochu na škodu těm, kdo se pídí po lehkých botách. Kdo ale hledá boty, které mu vydrží dlouho, v nichž se bude cítit dobře a jež se osvědčí v nejrůznějším a zejména náročném terénu, pro toho jsou Vagabundy jednoznačná volba.

Shrnutí. Výhody a nevýhody trekových bot Prabos Vagabund Ankle.

VÝHODY:

– pohodlí

– odolnost

– prodyšnost

– nepromokavost

– přilnavost podešve

– samočistící efekt podešve

– vynikající zákaznický servis

– dobrá cena

– český výrobek

NEVÝHODY:

– hmotnost

– nekvalitní tkaničky

vaše komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..