Obsah lékárničky závisí jednak na zdravotnických znalostech a dovednostech jejího majitele, jednak na jeho specifických potřebách a také na lokalitě a náročnosti treku. V místech, kam si nepřivoláte snadno pomoc, budete určitě obezřetnější.

ZÁKLADNÍ ZNALOST PRVNÍ POMOCI JE NEZBYTNÁ

Samozřejmostí je u hikerů alespoň základní znalost zásad první pomoci, kterou nejlépe získáte na některém z odborně vedených kurzů. Na rozdíl od samostudia nad knihou si na kurzu spoustu věcí procvičíte prakticky, jako například masáž srdce na figuríně nebo záchrana tonoucího v bazénu. Nemá smysl nosit v lékárničce vybavení, které neumíte použít.

NEJČASTĚJŠÍ ZRANĚNÍ

Moje lékárnička je celkem minimalistická. I když se vydávám na několikaměsíční trek, nemusím v ní mít víc věcí než tolik, kolik potřebuju od případného úrazu po základní samoošetření než dorazí pomoc nebo než se sama dopravím do nejbližší vesnice. Co z lékárničky spotřebuju, pak mohu dokoupit v některé lékárně po cestě – pohybuju se v rámci evropských hor, nebloudím měsíce někde na Čukotce. Většinou jde o drobná poranění, která mi nebrání pokračovat v cestě, jako například:

– poranění kůže

– klíště

– drobná popálenina

Další zdravotní nepříjemnosti, které mě na treku potkaly, jsou výron kotníku, úpal, úžeh, podchlazení, žaludeční nevolnost, zkrátka nic strašného.

LÉČIVA

Léčiva moc nepoužívám, vystačím s Ibalginem proti případným zánětům nebo bolesti a pro „sichr“ jsem přibalila pár tablet Endiaronu. Na rozdíl od své babičky nejsem žádná kořenářka, ale ledacos se dá najít i v přírodě. Obklad z kostivalu nebo ledová voda pomůže zmírnit otok. Máta pomůže se zažíváním, zlepšuje imunitu, dýchací cesty… Kontryhel pomůže při ženských problémech, je protizánětlivý, také zlepšuje zažívání a stejně jako jitrocel urychlí hojení. K urychlení hojení se mi nejvíc osvědčily vlastní sliny. Určitě vás napadá celá řada podobných účinků různých rostlin. Osobně jsem se nikdy nikde ze svých neduhů neléčila tak rychle jako u babičky, která do mě vždycky nalila nějaký odvar nebo mě namazala přírodními mastmi, takže bych účinnost bylin rozhodně nepodceňovala. Na cestách taky žvýkám, přidávám do jídla a zobu ledacos z toho, co zrovna náhodou znám (protože fakt nejsem encyklopedie na bylinky) a nemoci za mnou do hor nechodí. Pokud jde o udržení dobré imunity, nedají někteří dopustit na štamprličku pálenky. Já podle vzoru Miloslava Nevrlého a jeho Karpatských her raději snídám stroužek syrového česneku. Nicméně pohostinnosti místních se člověk v horách nevyhne, a tak ta pálenka za mnou chodí sama.

OBSAH LÉKÁRNIČKY ZVAŽTE DŮKLADNĚ SAMI

Obsah mé lékárničky může sloužit k inspiraci, ale zvažte vždy sami, co jsou vaše specifické potřeby pro váš konkrétní trek, případně potřeby lidí, s nimiž se na cestu vydáváte. Jsou i tací, kteří na zádech tahají kilogramovou lékárničku a bez toho se necítí v horách bezpečně. Pro takové je mých 280 g hazard. Pro mě jsou to ustrašenci, ale prostě jsme každý jiný. Pro případ vážného poranění je důležité mít vždy nabitý telefon a pojištění.

OBAL NA LÉKÁRNIČKU

Používám lékárničku Supportmed, která ovšem sama o sobě není dostačující. Rozhodně v ní chybí obinadla a pořádná dezinfekce (dezinfekční polštářky na větší poranění zkrátka nestačí). Například obvazy nebo leukoplast, které v ní jsou, za moc nestojí, proto jsem část výbavy z ní vyměnila za jinou. Nabízí se otázka, proč ji tedy používám a odpověď je, že mi velmi vyhovuje odolný, kompaktní a výrazný obal, do kterého kromě obinadel nacpu všechno potřebné. Není nepromokavá, ale je v ní ještě zip-lock a většina věcí je stejně zabalená v nějakém igelitu. Můžete samozřejmě ušetřit gramy za obal a nechat si všechno jenom v zip-locku, osobně ale zastávám názor, že by lékárnička měla být výrazně označena jako lékárnička a měla by být dobře vidět, aby ji mohl snadno najít i někdo jiný než vy sami. Navíc jsou v ní všechny věci napasovány, takže narozdíl od samotného zip-locku se v ní věci nehýbou a nehrozí, že se vzájemným třením nějak poruší.

OBSAH MÉ LÉKÁRNIČKY NA NĚKOLIKA MĚSÍČNÍ TREK PŘES KARPATY – 280 g

1 x obal od lékárničky Supportmed se zip-lockem

1 x nůžtičky Supersnips mini

1 x pinzeta na klíšťata Lifesystems Compact

1 x termoizolační fólie

1 x balení různých druhů náplastí o různých velikostech

1 x leukoplast

3 x obvaz

5 x desinfekční polštářek

1 x Jodisol

1 x gumové rukavice

1 x trojcípý šátek z netkané textilie

1 x Krycí sterilní obvaz

2 x náplast na popáleniny

2 x gel na popáleniny

1 x skalpelová čepelka

1 x jehla injekční jednorázová

1 x zavírací špendlík

1 x respirátor

6 x tableta Ibalginu

6 x tableta Endiaronu

2 x pružné obinadlo

vaše komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..