Podle čeho si vybrat ten správný spacák? Je lepší syntetická nebo péřová náplň? Plete se vám hlava z pojmů jako komfort, limit, extrém, plnivost, cuin a quilt? Všechny důležité informace o spacácích najdete v následujícím článku.

Péřové spacáky jsou v poměru k tepelné izolaci výrazně lehčí než ty syntetické.

1) SPACÍ PYTEL

PODLE ČEHO VYBRAT TEN SPRÁVNÝ?

Vybrat správný spacák není až taková věda, pokud víte, co od něj chcete. Nejprve je třeba si ujasnit, v jakých teplotních podmínkách jej budete používat, a podle toho si vyberete, zda chcete:

a) letní

b) třísezónní

c) zimní

Další vlastností spacáku, pro kterou se budete muset rozhodnout, je náplň. Používá se obecně buď náplň syntetická (levnější, těžší, objemnější po sbalení, kratší životnost, lépe odolává mokru) nebo péřová (dražší, lehčí, skladnější po sbalení, delší životnost, namočený výrazněji ztrácí tepelně izolační vlastnosti) .

Dále vás bude zajímat délka spacáku. Výrazně delší než vaše postava bude nejen zbytečně těžký, ale bude vám v něm i chladněji, protože musíte vyhřát větší prostor. Ale ani ve spacáku, ve kterém budete nadoraz natěsnaní, vám nebude tepleji. Nechte si prostě trošku místa (10 cm je oukej). Když je u spacáku uvedeno, že je určen pro postavu do výšky 183 cm, znamená to, že pokud měříte 185 cm, budete v něm už natěsno. Pokud měříte 165 cm, budete v něm mít zbytečně moc místa.

To není tlustá naštvaná larva, to je můj kamarád Vítek. Nutím ho vstávat, ale jemu se z vyhřátého Panyamu 600 nechce.

Někomu záleží i na tom, na které straně je zip. Obecně praváci jej upřednostňují nalevo, leváci napravo. Ale roli pro vás může hrát i to, na které straně spacáku má zip partner/ka, se kterou/ým se plánujete v noci muchlovat. Některé zipy jdou totiž spojit dohromady, a vy si tak můžete vytvořit „dvojspacák„. Osobně mi tahle vychytávka přijde vhodná jen pro nouzové podmínky, kdy se lidé potřebují zahřát – v propojených spacácích vám bude tepleji. Za normálních okolností se takto dobře vyspí snad jen páry, které se v noci nepřevalují. Osoba, která vás v bdělém stavu miluje, vás v dvojspacáku klidně jebne kolenem do břicha nebo vám dá pěstí do obličeje (z vlastní zkušenosti – dostávám kopance a dávám pěstí). Některé zipy jsou také opatřeny chráničem proti zachytávání látky.

Dalšími kritérii pro vás bude:

a) hmotnost – zejména na dlouhých trecích oceníte lehkou výbavu. Naopak pokud si spacák berete hlavně do kempů a na chaty, spokojíte se i s těžším (jsou levnější).

b) sbalitelnost – máte-li omezený objem zavazadla, v němž budete spacák nosit, bude pro vás hrát roli i objem spacáku po sbalení. Ocení to zejména cyklisté, motorkáři nebo dobrodruzi, vydávající se na delší čas mimo civilizaci (mají batoh plný zásob).

c) látka – je pro vás důležité, aby byla látka příjemná na dotek? Upřednostníte výraznou barvu, kterou bude snazší najít během případné záchranné akce nebo chcete být nenápadní? Máte jiné speciální požadavky?

d) tvar/střih – oceníte širší střih v ramenou, tvarování podle chodidel, potřebujete kapuci? Vyhovuje vám stahování kolem kapuce? Chcete mít ve spacáku kapsičku?

e) výrobce – vyberte si výrobce, kterému důvěřujete – důležitý pro vás může být pozáruční servis, pověst o kvalitě produktů, etický kodex firmy apod.

f) cena – kvalitní spacáky jsou dražší než ty obyčejné, ale i mezi těmi kvalitními jsou v cenách rozdíly a není nutně pravda, že nejdražší je nejlepší. Avšak šetření na úkor kvality se zpravidla nevyplácí.

Na Kavkaze si můj hostitel v bujaré náladě zalezl do mého spacáku a blaženě vykřikoval „Charašó! Óčeň charašó!“. Ze spacáku ho nakonec vyhnala až pobouřená manželka.

SPACÍ PYTEL – PÉŘOVÝ ČI SYNTETICKÝ?

Příznivci spacáků plněných syntetickým vláknem a vyznavači péřových spacáků jsou trochu jako dva odlišné tábory. „Synteťáci“ zavrhují peří zejména kvůli péči, kterou je třeba péřovým výrobkům věnovat – skrz naskrz promoklý „péřák“ je přeci jen o něco větší šlamastyka než mokrý spacák plněný dutým vláknem. Mokré peří „splyhne“, a není proto schopné pojmout dostatečné množství vzduchu, který ve spacáku funguje jako tepelný izolant. Navíc velmi dlouho schne. S dobrou péčí se však syntetický spacák nemůže péřovému rovnat, pokud jde o

– sbalitelnost

– trvanlivost – spacáky z umělého vlákna mají cca 2 x kratší životnost než péřáky

– odvod vlhkosti – peří snadno absorbuje vlhkost, proto v něm narozdíl od umělých vláken snadno uschnete a bude vám tepleji (mokré materiály odvádí teplo až 40 x rychleji)

– poměr nízké hmotnosti vs. tepelné izolace – což je hlavním důvodem, proč jsem ve své výbavě upřednostnila spacák plněný peřím.

Kdo hodlá vystavovat spacák častému vlhku, může si jej nechat na objednávku naplnit hydrofobním peřím. Po této úpravě se peří po namočení tolik nežmolkuje (o trochu lépe izoluje) a výrazně rychleji uschne. Z osobní zkušenosti mám dojem, že hydrofobní peří hůř odvádí vlhkost zevnitř spacáku, ale není to žádný extrém (pořád je to lepší než u syntetických vláken). V praxi to člověk pocítí zejména tak, že vleze-li do spacáku v navlhlém oblečení, v tom bez hydrofobní úpravy uschne rychleji. Spacák si taky můžete vyprat v impregnačním prostředku na peří.

Pokud spáváte často pod širákem nebo pod plachtou, nejspíš oceníte bivakovací vak, který spacák ochrání před vlhkostí zvenku (a také před nečistotami a větrem), a bude-li vyroben z kvalitní a prodyšné membrány, propustí i většinu par zevnitř. K běžnému trekování v našich podmínkách není hydrofobní úprava nutná, spacák je dobré nechávat vysušit na slunci nebo větru (třeba během obědové pauzy) a dbát na to, aby nebyl vystaven přímému kontaktu s vodou. Standardem je také voděodolná úprava DWR vnější látky, takže například ranní rose kvalitní péřák bez problému odolá.

V batohu je vhodné nosit spacák zabalený v nepromokavém vaku nebo rovnou v pack-lineru či nepromokavém batohu. Aby člověk vystavil spacák přímému dešti nebo ho ponořil do vody, to chce hodně velkou shodu náhod podpořenou vlastní chybou. Neříkám, že se to nemůže stát (třeba ve své knize právě takovou situaci popisuji), ale při tak nízké pravděpodobnosti se podle mě nevyplatí upřednostnit těžší a méně kvalitní duté vlákno před peřím. Museli byste se permanentně pohybovat v oblasti s extrémní vlhkostí vzduchu – například v tropickém deštném lese, aby se péřák nevyplatil, ale tam by vzhledem k vysokým teplotám ani nebyl potřeba.

Spacák Teneqa 850 váží 1274 g a spala jsem v něm při -18°C pouze v jedné vrstvě termoprádla.

SPACÍ PYTEL – KACHNÍ NEBO HUSÍ PEŘÍ?

Není peří jako peří. Nejčastěji bývají péřové výrobky plněny peřím husím či kachním. Husí dosahuje vyšší plnivosti (až cca 900 cuin) a má tedy schopnost lépe tepelně izolovat. Narozdíl od kachního peří je čistší, bez zápachu a není tak mastné. Mnohé nevýhody kachního peří lze napravit například profesionálním čištěním. Shrňme si to do jednoho souvětí: To nejkvalitnější husí peří bude vždy kvalitnější než nejkvalitnější kachní, ale můžeme se setkat i s nekvalitním husím peřím, proti kterému bude to kvalitní kachní kvalitnější.

SPACÍ PYTEL – TEPLOTNÍ URČENÍ

Při výběru spacáku je rozhodující zejména teplotní určení. Setkáte se tak zpravidla (ale nejen) se třemi údaji:

1) KOMFORT – udává teplotu, do které je spacák obecně vhodný pro ženy, starší nebo zimomřivé jedince v jedné vrstvě oblečení. Při této teplotě byste se neměli budit zimou.

2) LIMIT – udává teplotu, do které je spacák vhodný pro mladé zdravé muže spící ve skrčené poloze. V případě zimomřivých jedinců už bude třeba se obléknout do více vrstev.

3) EXTRÉM – udává teplotu, při které ve spacáku pravděpodobně neumrznete. Tento údaj je v podstatě zbytečný a jde spíše o marketingovou záležitost. Rozhodně není dobré se jím při nakupování řídit, nemá žádnou relevanci.

Patříte-li mezi velmi zimomřivé jedince nebo jste-li pokročilejšího věku, doporučuje se ke komfortu přičíst pár stupňů. Naopak jste-li otužilí a nebo plánujete spát v kvalitním teplém oblečení, můžete si pár stupňů od limitu odečíst. Podstatnou roli hraje i kvalita vaší karimatky (čím vyšší tepelný odpor, tím tepleji vám od země bude).

Aby to nebylo úplně jednoduché, používají se k měření tepelného komfortu různé normy. Nejčastěji se setkáme s tzv. evropskou normou EN 13537, která je obecně považována za standard pro zdravého pětadvacetiletého člověka (muži 173 cm/70 kg, ženy 160 cm/60 kg). Pokud srovnáváte spacáky různých norem, bude hrát zásadní roli množství peří a jeho plnivost (čím více cuin, tím tepleji vám ve spacáku se stejnou gramáží peří bude). Konstrukce nebo vnější materiály hrají v tepelném komfortu jen malou roli.

Karimatka s vysokým tepelným odporem zajišťuje Vítkovi teplo od země.

SPACÍ PYTEL – CO JE TO PLNIVOST A CUIN?

Dalším důležitým pojmem, s nímž se při výběru péřových výrobků setkáte, je PLNIVOST. To, co vás ve spacáku „hřeje“, není samotné peří, ale vzduch, který peří zadržuje. Čím víc vzduchu dokáže peří pojmout, tím tepleji vám bude. Plnivost se udává v jednotce cuin (kubický palec). Čím více cuin, tím více se spacák dokáže „nafouknout“, a tím tepleji vám v něm bude. Není proto nutně pravda, že ve spacáku s 300 g peří vám bude tepleji, než ve spacáku s 400 g peří. U méně kvalitních spacáků se setkáte s plnivostí 600 cuin, ty nejlehčí mají plnivost až 900 cuin.

Kvalitní peří obsahuje alespoň 80% prachového peří, zbytek jsou malá pírka. Tepelnou izolaci zajišťuje prachové peří, dobré mechanické vlastnosti jako např. schopnost rychle se načechrat, zajišťují pírka.

Je třeba myslet i na to, že spodní strana spacáku nemá vzhledem ke stlačení vahou ležícího těla takový loft (nafouknutí materiálu vzduchem) jako vrchní strana, takže od země může být spícímu chladněji (některé firmy z tohoto důvodu plní spodní stranu spacáku menším množstvím náplně). Doporučuje se proto používat v kombinaci s kvalitní, dobře izolující karimatkou. Po svém tuto slabinu řeší uživatelé quiltů.

Aby to opět nebylo tak jednoduché, pro měření plnivosti se používají dvě normy – evropská a americká. S evropskou se setkáme častěji a je přísnější (850 cuin podle evropské normy bude cca 785 cuin amerických – rozdíl je 7-8%).

CO JE TO QUILT?

Quilt je spacák, který přibližně od lýtek nahoru postrádá zádovou část. Namísto ní je jen systém na uchycení ke karimatce – např. gumové pásky. Díky tomu výrazně ušetříte na hmotnosti. Quilty je doporučeno používat s nafukovací karimatkou, jednak kvůli pohodlí (neotočí se s vámi, lehnete-li si na bok), jednak kvůli lepší tepelné izolaci. Z vlastní zkušenosti mě spaní v quiltu překvapilo tím, že mi od karimatky bylo tepleji, než kdybych na téže karimatce spala ve spacáku. Přisuzuji to tomu, že mezi topným tělesem (mnou) a karimatkou, nebyla žádná zábrana, takže vzduch v karimatce se snáze ohřál. Protože ale od jara do podzimu dávám přednost pěnové karimatce, používám běžně klasický střih spacáku.

Nejlehčí spacáky na světě vyrábí firma Cumulus v modelové řadě X-Lite. Tahle „třístovka“ nabízí komfort 2°C a váží pouhých 465 g! Jsou použity velmi lehké látky, plnivost peří je 900 cuin.

vaše komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..